W ramach cyklu spotkań, w Warszawskiej Galerii Delfiny odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Rzeź Woli. Akt oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka. Film opowiada o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.
W ciągu 3 dni niemieckie oddziały wymordowały co najmniej 40 tysięcy mieszkańców tylko jednej dzielnicy Warszawy. W filmie pokazane są najbardziej wstrząsające relacje świadków, nie tylko ofiar, ale i niemieckich żołnierzy. Dokument opowiada także o pamięci o tym wydarzeniu; do dziś nawet Polakom Rzeź Woli jest słabo znana.
Autorzy filmu, podążając śladem odpowiedzialnego za masakrę dowódcy wojsk tłumiących Powstanie Warszawskie Heinza Reinefartha, dotarli do miasteczka Westerland, gdzie w latach 50 i 60 był on burmistrzem. Zbrodniarz umknął powojennej sprawiedliwości, ponieważ w ostatnich dniach wojny zdezerterował, pozostawiając dowodzonych przez siebie żołnierzy na pastwę losu, za co Hitler zaocznie skazał go na śmierć. Paradoksalnie ten wyrok sprawił, że w oczach aliantów stał się kolejną ofiarą nazizmu.
Ekipa przeprowadziła szereg wywiadów z mieszkańcami Westerland, którzy z niedowierzaniem przyjmowali informacje o przeszłości ich powszechnie szanowanego burmistrza. Część z nich postanowiła stawić czoła własnej trudnej historii i uczciła pamięć ofiar Powstania Warszawskiego specjalną tablicą, której treść jasno wskazuje na Reinefartha jako zbrodniarza.
- Ta tablica w niemieckim mieście , ma olbrzymie znaczenie edukacyjne. Westerland odwiedzają tłumy turystów ponieważ jest to kurort. Oni często, dopiero tam, dowiadują się o Powstaniu Warszawskim, co dla wielu Niemców jest szokiem. Dlatego uważam, że jedynie dialog może doprowadzić do prawdziwego pojednania, a działania tej części mieszkańców miasteczka można uznać za wzór do naśladowania. – mówi Rafał Geremek.
Relacje świadków uzupełniane są wypowiedziami historyków – Piotra Gursztyna, autora książki „Rzeź Woli” i Phillipa Martiego, autora „Sprawy Reinefartha”.
Podczas dyskusji, która miała miejsce po projekcji filmu, uczestnicy poruszali kwestie odpowiedzialności moralnej zbrodniarzy oraz współczesnych stosunków historycznych pomiędzy Polską i Niemcami.
„Spotkania w Galerii” to cykl wydarzeń artystycznych, kulturalnych i społecznych, których tematyka najczęściej związana jest z historią Polski lub aktualnymi wydarzeniami w kraju i na świecie. Dotychczas w ramach cyklu odbyły się spotkania z politykami, pisarzami, publicystami i artystami. Gośćmi Galerii byli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin, Krystyna Grzybowska, Paweł Lisicki, Marcin Wolski czy Rafał Ziemkiewicz. Organizację „Spotkań w Galerii” wspiera fundacja XX. Czartoryskich.
Galeria Delfiny to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Zlokalizowana przy ulicy Smulikowskiego na warszawskim Powiślu od lat gromadzi artystyczną i intelektualną elitę podczas wernisaży i spotkań poświęconych kulturze, sztuce i polityce. Gośćmi tego niebanalnego miejsca są wybitni przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści. Galeria Delfiny tworzy przestrzeń sprzyjającą dyskusji oraz swobodnej wymianie poglądów, w otoczeniu dzieł znakomitych twórców. Organizatorami wydarzenia była firma Business & Media Consulting oraz Galeria Delfiny, partnerem Fundacja XX. Czartoryskich.
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/pokaz-filmu-rzez-woli-w-warszawskiej-galerii-delfiny